Deniz Oktay
Deniz Oktay

Senarist & Metin Yazarı

Pamukkale Üniversitesi, Sosyoloji Bölümü’nden mezun olduktan sonra çeşitli özel eğitim kurumlarında on iki yıl boyunca Felsefe Grubu Öğretmenliği ve Psikolojik Danışmanlık yaptı. Öğretmenlik yıllarının ardından, sosyolog olarak atandığı memuriyeti bırakıp, Ankara Üniversitesi DTCF Tiyatro Bölümü Dramatik Yazarlık Ana Sanat Dalı’nı bitirdi. Çünkü dünyaya söyleyecek sözünü daha fazla bekletmek istemedi. Yazmak onun için daima özgürleştirici bir eylem oldu. Senaryo ve oyun yazarlığına yönelerek pek çok televizyon dizisi ve sinema filminde senaristlik yaptı.

Tiyatro alanında ise oyun yazarlığı, yönetmen yardımcılığı ve dramaturg olarak çalıştı. Yazmak konusunda bitip tükenmeyen yaratıcılığıyla aynı zamanda birçok reklam ve tanıtım şirketinin metin yazarlığını da yaptı. Haliyle bu üretkenlik kıymetli bir ödülle buluştu ve “Altın Fener” adlı oyunuyla 2019 Sahne Çolpan İlhan Tiyatro Eseri Yazma Yarışması’nda ikincilik ödülünü aldı.

Krem Karamel, Oyun afişi

Krem Karamel / Fareler Tiyatrosu

Oyun / 2019
Dramaturg / Yönetmen Yardımcısı
Eski bir televizyon programcısı olan bir kadın, evlilik kıskacında kalarak toplumun yüklediği kadın rolü yüzünden eve hapsedilmiştir. Kahramanımızın hayallerinde yolculuk yaptığımız oyunda, aslında bu düzenden çıkabilmenin yolunun yine kahramanımızın vereceği karar ve gerçekleştireceği bir eylemle mümkün olabileceğini görürüz. Oyun sonunda ataerkil kodlardan yine bir erkek tarafından kurtarılamayacağını anlayan kahramanımız, kendi hayatının öznesi olarak gücü eline alması gerektiğini fark eder.
Cesaret Ana, Oyun afişi

Cesaret Ana

Oyun / 2018
Daramaturg / Reji Asistanı
Ankara Üniversitesi DTCF Mezuniyet Oyunu

Deniz Oktay

Şişman Sevgilim

Uzun Metraj Film / 2020
Senarist
Deniz Oktay

Onka Grup

Reklam / 2018-2019
Metin Yazarı

Deniz Oktay

Cam Yapraklar / Fareler Tiyatrosu

Oyun / 2018
Yönetmen / Uyarlayan
Deniz Oktay

Wedia Corp

YouTube / 2018
YouTube Videoları Yazarı