Deniz Şengenç

Yapımcı Yönetmen

İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Pek çok sözlü tarih çalışmasında araştırmacı olarak yer aldı. Çocukluğunda, çay bahçesinde tanımadığı insanların fotoğraflarını çekiyorken gülümseyen yüzlerini gördüğünde kameranın insanlarla iletişim kurmak için bir anahtar olduğunu keşfetti. Her insanın bir hikayesi olduğunu düşündüğünden; hikayeleri, insanla buluşturan bir anlatıcı olarak çizdi rotasını. Lisansını bitirmeden de kendini setlerin tozunu yutarken buldu. Genco Erkal’ın “Kerem Gibi” oyununda yönetmen yardımcılığı yaptı. Çeşitli tiyatro oyunlarına ve festivallerine tanıtım filmleri yaptı.

New York Film Academy’de dijital kurgu dersleri alarak Amerika’da bulunduğu sürece de farklı tiyatrolara ve sergilere tanıtım videoları hazırladı, vakıf ve derneklerin konferans videolarının çekimleri ve arşiv çalışmalarında bulundu. Porto Femme Film Festivali’nde Uçan Süpürge adına belgesel animasyon kısa film jürisinde yer aldı. 22. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin medya sorumlusu olmakla birlikte halen kadın temalı projelere destek vermektedir. İki kısa ve bir uzun metraj belgeselin filmin yönetmenliğini üstlendi. İlk uzun metraj belgesel filmi “Yürümek” 50. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gösterime girdi ve görüntü yönetmeni olduğu “Katman” belgeseliyle İtalya’dan Roverato Uluslarası Arkeoloji Festivali’nden ödül aldı.

Katman, Film afişi

Katman

Belgesel / 2017 / 67' / Renkli / Türkçe
Görüntü Yönetmeni
Dr. Gül Pulhan ve Dr. Stuart Blaylock ile ekiplerinin uzun yıllardır Batman Gre Amer Höyüğü'nde sürdürdükleri arkeolojik kazıların hikayesini anlatan, yönetmenliğini Melek Ulagay Taylan'ın üstlendiği belgesel.
atd-poster

After This Day

Belgesel / 2015 / 77' / Renkli / İngilizce, Ermenice
Görüntü Yönetmeni
Yönetmen Nigol Bezjian yönettiği belgesel, iki tarihçi Selim Deringil ve Vahé Tashjian'ın adımlarını takip ederek Lübnan'daki Antoura Cizvit/Lazarist Okulu'nun saklı kalan hikayesinin izini sürüyor.

Yürümek, Film Afişi

Yürümek (The Walkers)

Belgesel / 2013 / 51'22'' / Renkli / Türkçe, Kürtçe
Yönetmen, Görüntü Yönetmeni
Türkiye'nin dört bir köşesinden gelen birbirinden bağımsız insanların buluşup, Roboski'den Ankara'ya doğru barış için yürüdükleri 1400 kilometrelik yürüyüşün, yolda olmanın ve yolun filmidir.
balik-olmak

Balık Olmak (Being a Fish)

Belgesel / 2012 / 4'45'' / Renkli / Türkçe
Yönetmen, Yapımcı

eressos-romantica

Eressos Romantica

Belgesel / 2012 / 7'57'' / Renkli / İngilizce
Yönetmen
ileftmyshoesinistanbul

I Left My Shoes in Istanbul (Kunduralarımı İstanbul'da Bıraktım)

Belgesel / 2011 / 64' / Renkli / İngilizce, Ermenice
Görüntü Yönetmeni Yardımcısı
Nigol Bezijan'ın filmi Lübnanlı bir Ermeni şairini yakından takip ediyor. Bir asırdır ertelenen bir yolculuğa çıkan Sako Arian'ın, kültürel köklerinin bulunduğu İstanbul'a dönüşü...