Bizi yakından tanıyın.


Ekibimiz

YAPIMCI / YÖNETMEN

Deniz Şengenç

1984’te Bandırma’da doğdu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji bölümünü bitirdi. Çeşitli sözlü tarih çalışmalarında araştırmacı olarak yer aldı. 2009-2012 yılları arasında Ajans 21’de proje asistanlığı ve yönetmen yardımcılığı yaptı. 2010’da Genco Erkal’ın sahnelediği “Kerem Gibi” isimli tiyatro oyununda yardımcı yönetmenlik yaptı. Nigol Bezjian’ın “Milk, Carnation and Godly Song” isimli belgeselinde yardımcı yapımcı, yine Nigol Bezjian’ın “I Left my Shoes in Istanbul" (Kunduralarımı İstanbul’da Bıraktım) belgeselinde kamera asistanlığı yaptı. Melek Ulagay Taylan’ın “Barış İçin Israr Ediyoruz” belgesel filminde yönetmen yardımcısıydı. Çeşitli tiyatro oyunlarına tanıtım filmleri yapan Şengenç, Toz isminde bir proje başlatmış ve Ankara Tiyatrolar Platformu’nun tiyatro festival tanıtım filmlerini güncel olarak paylaşmıştır.

New York Film Academy’de dijital kurgu dersleri alan yönetmen Amerika’da bulunduğu sürece de farklı tiyatrolara ve sergilere tanıtım videoları hazırlamış, vakıf ve derneklerin konferans videolarının çekimleri ve arşiv çalışmalarında bulunmuştur.

22. Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festivali’nin emekçilerinden olan yönetmen halen kadın temalı projelere destek vermektedir. 2018- 2019 yılları arasında Uçan Süpürge Vakfı ve İltica ve Göç Araştırmaları Derneği (İGAM) arşiv ve medya çalışmaları konusunda çalışmıştır.

İki kısa ve bir uzun metraj belgeselin yönetmenliğini üstlenmiştir. Müzik videoları ve tanıtım arşiv çekim çalışmalarına da devam eden yönetmenin Yürümek, ilk uzun metrajlı belgeselidir. Seçtiği konular insan hikayeleri odaklıdır.


SANAT YÖNETMENİ

Onur Gazdağ

1988 yılında Ankara’da doğdu. Ankara Üniversitesi Biyoloji bölümünden mezun olsa da lise yıllarında tanıştığı tiyatroya profesyonel yaşamında da devam etti. 2007-2008 yıllarında Anaç Ajans Tiyatro 8’in “Kör Nokta” oyununda yardımcı yönetmen ve oyuncu; “Göçebe” oyununda yönetmen yardımcısı olarak bulundu. 2008 yılında Ankara’da tiyatrocu arkadaşlarıyla Fareler Tiyatrosu’nu kurdu. Fareler Tiyatrosu’yla “Hayat Ritüeli” oyununda derleyici, yönetmen ve oyuncu olarak; “Kaç Baba Kaç” oyununda yönetmen ve oyuncu olarak; “Hiçbirimiz” ve “Levha” oyunlarında yazar ve yönetmen olarak; “Köprüdekiler” oyununda yazar ve oyuncu olarak; “Sırça Hayvan Koleksiyonu”, “Krem Karamel” ve “Karışmak” oyunlarında yönetmen olarak; “Sevdalınız” ve “Miss Margarida Yöntemi” oyunlarında oyuncu olarak görev aldı.

2012-2013 yıllarında İdemania Reklam Ajansı’nda, 2015’te Muhakkak’ta sanat yönetmeni olarak çalışan Gazdağ; 2020’den bu yana Mareliber’de yönetim kurulu başkanlığı ve sanat yönetmenliği görevlerini sürdürüyor. Onur Gazdağ, 10 yılı aşkın süredir bağımsız tiyatro çalışmalarını sürdüren Fareler Tiyatrosu ekibiyle birlikte 2021 yılında Ankara’da Aralık Sahne’yi kurdu.

Tiyatronun ve sanatın sivil toplum tarafıyla da yakından ilgilenen Gazdağ, 2017 yılından bu yana Ankara Tiyatrolar Platformu’nun yürütme kurulu sözcülüğünü, Bağımsız Tiyatrolar Birliği’nin temsilciliğini yapıyor. 2020 yılında kurucuları arasında yer aldığı Tiyatromuz Yaşasın İnisiyatifi’nin, Ankara Tiyatro Yapımcıları Derneği’nin ve Ankara Tiyatro Kooperatifi’nin yönetim kurulu üyeliğini sürdürüyor.

YAZAR / ARAŞTIRMACI

Ulaş Bager Aldemir

1994 yılında Ankara'da doğdu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümünden Dünyanın Fenomenolojisi: Edmund Husserl'de Algılanan Dünyanın Statüsü adlı bitirme teziyle mezun oldu.

Yazdığı öyküler, denemeler, makaleler ve şiirler; Varlık, Roman Kahramanaları, Sincan İstasyonu, kitap-lık, Cumhuriyet, İlkyaz (Uluslararası Yazarlar Birliği PEN'in Türkiye sayfası), Adalya, AltZine, Birikim Güncel, Hürriyet Gösteri, Ayrıntı, Arkhe-Logos ve Nimbus gibi mecralarda yayımlandı. mercan ve girdap adlı dosyasıyla, 2020 yılında verilen Seyhan Erözçelik İlk Kitap Şiir Ödülü'nü aldı. Yazıları ve söyleşileriyle BirGün gazetesinin Pazar Eki'ne düzenli olarak katkı sunan Ulaş, Ayrıntı Dergi'nin yayın kurulundadır.

YAPIM ASİSTANI

Kerim Can Kara

2017 yılında Pertevniyal Lisesi’nden, 2022 yılında TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünden mezun oldu. İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi (İGAM) ile Sosyoloji Derneği'nde stajyer olarak görev alarak göç çalışmaları ve toplum bilimleri alanında çalıştı. Profesyonel çalışmalarla yetinmeyip gönüllü olarak çeşitli gençlik örgütlerinde, ekonomi, hukuk, toplumsal cinsiyet, medya ve iletişim alanlarındaki çalışmalarda yer aldı. 22. Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde gönüllü asistanlık yaptı.

2020 yılından bu yana Mareliber'de çalışan Kerim Can, bağımsız faaliyetlerini de sürdürüyor. 2020 yılında kurduğu çevrimiçi kültür-sanat dergisi Nimbus'un genel yayın yönetmenliğini yürütüyor.

Yolu Mareliber'den geçenler

Mareliber'de, üniversite eğitimini sürdüren ya da yeni mezun olanlara yönelik staj olanakları sağlıyoruz.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi'yle yaptığmız işbirliği kapsamında düzenli olarak aramıza katılan stajyerlerimizle birlikte üretiyor, birlikte öğreniyor ve birlikte gelişiyoruz. TOBB ETÜ ile işbirliğimiz hakkında daha fazlası...

MAYIS - AĞUSTOS 2021

Janet Eke

Mareliber'e ilk geldiğimde, uzun zamandır hiçbir yerde hissetmediğim kadar sıcak karşılandığımı hissettim. Uluslararası İlişkiler mezunu olarak bu kadar çeşitli ve toplum tarafından arka plana atılmış olguların ele alındığı projelerde yer almak, kendimi faydalı hissettiren konulardan biriydi. Mareliber, kendimi tanımam ve yaratıcılığımı ortaya koyabilmem için bana birçok fırsat tanıdı. Yapmış olduğumuz projelerin özellikle görsel kısımlarında yer almak (afiş, poster gibi) hayatımda unutamayacağım bir anı olacak. Bana bu fırsatı tanıyan Mareliber ekibine, yani aileme çok teşekkür ederim.

Mare Liber Fotoğrafçılık ve Video A.Ş.
Kızılırmak Mah. Dumlupınar Blv.
Pasifik Gayrimenkul Apt. No: 3C1-160
Çankaya/Ankara

E-posta: info@mareliber.com